Rezerwowa kasa fiskalna, Będzin,Gliwice, Ruda Śląska, Rybnik
Moje konto Moje konto

Rezerwowa kasa fiskalna

Drogi posiadaczu kasy fiskalnej


Szukałeś, znalazłeś i kupiłeś kasę fiskalną, jesteś jej "szczęśliwym" posiadaczem. Powinieneś również liczyć z faktem, iż jak każde urządzenie elektroniczne, kasa fiskalna podlega również wszelkim fizycznym prawom.

Jakie znaczenie mają powyższe słowa w praktyce? To ogromnie proste, kasy fiskalne także mogą się popsuć.

Oczywiście faktem jest, że wszyscy zakładamy, iż kasa fiskalna, którą kupiliśmy nigdy się nie zepsuje. Pozytywne myślenie, czy też ślepa wiara? I jedno i drugie nie da nam poczucia bezpieczeństwa. Trzeba być realistą.

Jednakże, co poczynimy, kiedy kasa fiskalna się zepsuje, panika?

Naturalne najpierw dzwonimy do serwisu, który zajmuje się serwisowaniem twojej kasy fiskalnej.

Oczywiście, awaria może być prosta, np. błąd operatora, coś się zablokowało, nie kontaktuje wtyczka zasilacza, itp. Tego typu awarie można załatwić "od ręki".

Jednakże przyczyna awarii może też być bardziej skomplikowana, np. zepsuty wyświetlacz, uszkodzenie klawiatury, zablokowana drukarka. Wówczas, jeśli szybka naprawa nie pomoże i serwis nie posiada na miejscu części zamiennych ( co trzeba zaznaczyć jest dość częste w praktyce, gdyż każda część, to znaczny wydatek ), trzeba będzie poczekać na naprawę przynajmniej jeden dzień.

Jednodniowy zastój w handlowaniu da się przeżyć, jednak nie jest to miłe, ani dobre dla naszej kieszeni.
Jednakże najgorszy wariant awarii występuje wówczas, kiedy na naprawioną kasę fiskalną będziemy musieli poczekać kilka dni, albo i dłużej.
Każdy serwis w zgodzie z rozporządzeniem dotyczącym kas fiskalnych ma 48 godzin na reakcję.

Należy pamiętać, że jest to tylko czas zareagowania na zgłoszenie awarii i podjęcia pierwszych działań. Natomiast rzeczywiście na naprawę ma obligatoryjnie 14 dni!
Jak w takim wypadku postąpić?

Zamknąć swoją firmę na tak długi okres czasu? Przecież to absurd. Nasze straty będą wówczas ogromne.

Realnie za wypracowane w tym czasie pieniądze bez problemu moglibyśmy zakupić sobie nową kasę fiskalną. Normalnie dalej pracować i nie stresować się. Najważniejsze w takiej sytuacji jest, że będziemy dalej zarabiać. Cóż każda firma posiada stałe miesięczne koszty utrzymania, plus koszty zmienne. Ponadto, każdy z nas chce jeszcze zarobić. Przecież po to zakładało się swoją firmę. W tym wypadku potrzebna jest zimna kalkulacja.

Problem ten został rozwiązany przez Ministerstwo Finansów. Wprowadziło na rynek fiskalny pojęcie - rezerwowe kasy fiskalne.

Pozwala na zakup każdemu podatnikowi kasy rezerwowej. Inaczej mówiąc, w wypadku awarii podstawowej kasy, podatnik może ( o ile posiada) w jej miejsce wstawić rezerwową kasę fiskalną.

Kasa rezerwowa niczym nie różni się od kasy podstawowej. Kiedy masz awarię, to zastępujesz nią urządzenie podstawowe i jest to zgodne z wymogami Urzędowymi i można dalej pracować bez przerywania cyklu sprzedażowego.

Firmy sprzedające i serwisujące kasy fiskalne Tychy powinny powiadamiać klientów o ewentualności kupienia kasy, jako rezerwowej. Należy pamiętać, iż serwisy nie odpowiadają za to, że podatnik nie posiada kasy rezerwowej, to obowiązek podatnika, aby w trakcie awarii nie prowadzić sprzedaży lub zastąpić kasę podstawową, kasą rezerwową.
Wszystko pięknie, ale druga kasa fiskalna to podwójny wydatek. To fakt.

Jednakże Ministerstwo Finansów podatnikom, którzy kupią kasę rezerwową w tym samym czasie, co kasę podstawową udostępniają indentyczną ulgę, jak na kasę podstawową. Jest to 90% wartości netto kasy, nie więcej jednak niż 700 zł. Przy kasach tańszych dostaniemy pełne 90%. To bardzo ważna uwaga. Istotne jest, iż każda kasa fiskalna będzie nas kosztowała tylko 10% swojej wartości netto. Jeśli do tego jeszcze jesteśmy VAT-owcami, wówczas odpisujemy sobie również VAT zakupu.

Należy jednak pamiętać, takie fory dostaje się tylko jeden raz, przy pierwszym zgłoszeniu kas fiskalnych w Urzędzie Skarbowym. Ilość urządzeń podana w tym zgłoszeniu podlega prawu umożliwiającemu nam dostanie ulgi na każde z nich. Jest jeszcze jeden warunek, wszystkie kasy wpisane w tym zgłoszeniu muszą być zainstalowane w wymaganych terminach. Wszystkie kasy można wprowadzić od razu lub wg prawa co miesiąc, przy czym w każdym kolejnym nie mniej niż zostało zainstalowanych kas w pierwszym miesiącu.
Posiadając kasę rezerwową można liczyć także na zniżki (kwestia dogadania się ze swoim serwisem) w trakcie awarii lub przeglądu technicznego.

Przytoczmy teraz całkowicie inny przypadek.

Posiadamy dwie kasy fiskalne na odrębnych stanowiskach i jedną z nich chcemy zlikwidować. Zlikwidować tę kasę? O nie! to właśnie tę kasę fiskalną, która ci zostanie można spokojnie przekwalifikować na kasę rezerwową!


Za darmo mamy rezerwową kasę fiskalną.


Trzeba jednakże powiadomić o tym fakcie Urząd Skarbowy. Wówczas, jeśli nowym przeznaczeniem tej kasy będzie praca rezerwowa, to należy zmienić jej nagłówek i ewentualnie przystosować bazę towarową , stosowną do punktu, w jakim będzie pracować zamiast kasy podstawowej. O fakcie zmiany nagłówka i miejsca instalacji kasy też musimy zawiadomić Urząd Skarbowy.

Pamiętajmy! Każda operacja związana ze zmianami w kasie lub awariami musi być odnotowana w książce serwisowej kasy. Książka serwisowa kasy to jej książeczka zdrowia!

Prawa rządzące rezerwowymi kasami fiskalnymi.

Stosowanie rezerwowej kasy fiskalnej obłożone jest takimi samymi warunkami, jak stosowanie kasy podstawowej. Musi ona spełniać te same wymogi techniczne, a paragony przez nie drukowane powinny zawierać wszystkie wymagane informacje. W dniach i miesiącach, w których prowadzona była sprzedaż ewidencjonowana na kasie rezerwowej, należy drukować raporty dobowe i miesięczne.

Pamiętaj! Nie ma obowiązku drukowania raportów za okresy, w których kasa fiskalna nie była używana.

Prawdą jest, iż mając fiskalną kasę rezerwową zapewniamy sobie komfort ciągłości swojej pracy i brak problemów z Urzędami Skarbowymi.

Niestety, nie jest możliwe szybkie przenoszenie kasy pomiędzy punktami sprzedaży. Należy zauważyć, że kasa rezerwowa pracuje w takim samym systemie jak kasa podstawowa. Paragon musi spełniać wszystkie warunki określone dla kasy podstawowej. Oznacza to, że na paragonie musi zostać uwidoczniony adres punktu sprzedaży, a dla
sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku, gdy w punkcie sprzedaży mamy więcej niż jedno stanowisko kasowe, paragon powinien zawierać informację o kolejnym numerze kasy i oznaczenie kasjera.


W przypadkach opisanych wyżej Urząd Skarbowy nie może zakwestionować niczego, ponieważ to jest zgodne z prawem. Nie posiadając kasy rezerwowej w momencie awarii Urząd Skarbowy nakłada na podatnika czyli właściciela kasy karę, a nie jest ona malutka. Wiadomo to Skarb Państwa.

Podsumowując, spokojnie można stwierdzić, iż zakup rezerwowej kasy fiskalnej to bardzo praktyczne i pragmatyczne podejście, przede wszystkim ma się spokojne nerwy w trakcie jakiejkolwiek kontroli Urzędu Skarbowego. Jesteś pewny, że nie nałożą mandatu za brak kasy i kontynuujesz sprzedaż, a przecież to priorytet.

Na koniec przypomnijmy objaśnienie artykułu 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który nakłada na podatników zobowiązanych do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych przymus stosowania kasy rezerwowej, jeśli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja na kasie
podstawowej. Zauważmy, że przepis ten nie zobowiązuje bezwzględnie podatników do zakupu kasy rezerwowej. Dopuszcza on bowiem jej brak, nakazując jednak w takim przypadku zaprzestanie sprzedaży w przypadkach, w których ewidencjonowanie na kasie podstawowej nie jest możliwe.


P.S. Wszystko pięknie i ładnie. Nawet mając kasę rezerwową, którą kupimy na samym początku możemy ponieść niewielkie koszty. Jednak jest jedno ale! Tak naprawdę to wszystko jest jednym wielkim wymuszeniem. Dlaczego? Zaraz na początku musimy kupić więcej, niż zamierzaliśmy.

Uważam, że każdy powinien mieć prawo wyboru. A wyborem tutaj powinien być moment, w którym zdecyduję się na zakup kasy rezerwowej. I co najważniejsze, w każdym takim momencie powinna istnieć możliwość dostania ulgi za zakup takiej dodatkowej kasy fiskalnej. To byłoby sprawiedliwie. A nie tylko podczas pierwszego zakupu urządzeń
fiskalnych do mojej firmy.

Ale to jest tylko moje skromne zdanie, a prawo jest, jakie jest.