Producenci kas fiskalnych kontra dystrybutorzy - Porady - Kasy fiskalne i drukarki fiskalne w najlepszych cenach
Moje konto Moje konto

Producenci kas fiskalnych kontra dystrybutorzy

Producenci kas fiskalnych kontra dystrybutorzy

W Polsce kasy fiskalne i drukarki fiskalne są rozprowadzane przez Producentów i Dystrybutorów.

Producenci urządzeń fiskalnych od początku do końca projektują, konstruują, testują i sprzedają kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne. Producent może również posiadać w Polsce swoje przedstawicielstwo, gdzie wprowadza swoje urządzenia zgodnie z obowiązującym prawem. Natomiast zakłady produkcyjne zazwyczaj ma umiejscowione w innym kraju.

Dystrybutorzy oferują już gotowe kasy fiskalne lub drukarki fiskalne z reguły wyprodukowane przez zagraniczną firmę - producenta.

Jakie to ma znaczenie dla klienta końcowego?

Z pozoru żadne. Jednakże, jeśli się głębiej przyjrzymy temu tematowi, to z pewnością zauważymy różnice.

Producent jest w stanie zaoferować o wiele bardziej stabilne zaplecze serwisowo-techniczne, niż dystrybutor. Jednocześnie jest w stanie lepiej zagwarantować dostępność wszelkich komponentów koniecznych do serwisowania oferowanych przez siebie urządzeń fiskalnych. Dodatkowo jest w stanie w krótkim czasie dostosować linie produkcyjne do zaistniałych zmian. Wszelkie modernizacje Producent krajowy przeprowadza na miejscu w Polsce. W wypadku testów nowych produktów jest w stanie w krótkim czasie przetestować każdą wersję nowego, czy też zmodernizowanego produktu. Nawet w wypadku posiadania zaplecza produkcyjnego w innym kraju, również jest w stanie w bardzo krótkim czasie dokonywać wszelkich zmian w strukturze urządzeń, czy też w oprogramowaniu urządzenia. Tak naprawdę bez względu na umiejscowienie producent ma o wiele większe możliwości operacyjne w stosunku do dystrybutora.

Jak nadmieniłem dystrybutor oferuje gotowe urządzenie fiskalne innego producenta. W związku z czym w pełni jest uzależniony od polityki handlowej realizowanej przez producenta. Każda zmiana wymaga zatwierdzenia ze strony organów decydujących u producenta. Przyczynia się to do o wiele mniejszej elastyczności i szybkiego reagowania na potrzeby rynku, czy też w wypadku zaistnienia określonych problemów.

Natomiast jeśli chodzi o polskie prawo fiskalne zarówno producenci, jak i dystrybutorzy dostają takie same warunki i kryteria do zrealizowania. W przeszłości polski producent posiadał większe ulgi i jego produkty były bardziej promowane przez Państwo. Obecnie wszyscy dostają takie same warunki i są tak samo traktowani.

Producenci urządzeń fiskalnych w Polsce:

1. Novitus – obecnie grupa kapitałowa Comp S.A.

2. Elzab - obecnie grupa kapitałowa Comp S.A.

3. Posnet

4. Aclas

5. Datecs

6. Emar

Dystrybutorzy kas i drukarek fiskalnych w Polsce:

1. Torell

2. Incotex

3. Edata